Choose your language:

Program 1.1.2 Demonstrator

Fusioncopter Sp. z o.o. realizuje projekt badawczo-rozwojowy pt.

"Demonstrator technologii lekkiego wiropłata dwusilnikowego z elektrycznym wspomaganiem wirnika głównego"

dofinansowany z funduszy Unii Europiejskiej, Program Operacyjny Inteligentny Rozwój.

 

Projekt ma na celu doprowadzenie do powstania prototypu - demonstratora technologii zoptymalizowanego masowo wiropłata dwusilnikowego z elektrycznym wspomaganiem pracy wirnika głównego w fazie startu i lądowania wyposażonego w oszczędne silniki wtryskowe zasilane benzyną bezołowiową. Wiropłat (wiatrakowiec) ma mieć masę startową na poziomie 1000-1100 kg. Masa ładunku użytecznego zależeć będzie zatem od masy samej konstrukcji. Im bardziej uda się zoptymalizować masę struktury tym większy ładunek użyteczny zostanie osiągnięty Istotą projektu jest skokowe zwiększenie efektywności maszyny latającej poprzez optymalizację masy podzespołów, w szczególności konstrukcji nośnej, kompozytów, części mechanicznych tak aby przy zadanej masie ładunku użytecznego zmaksymalizować zasięg z jednej strony a skrócić drogę rozbiegu i lądowania dzięki wspomaganiu wirnika głównego napędem elektrycznym z drugiej. Założeniem jest uzyskanie maszyny unikalnej w swojej klasie - minimum cztero, a optymalnie pięciomiejscowej o zasięgu 1000 km. Takie parametry postawią ją na najwyższej półce użyteczności komercyjnej oraz bezpieczeństwa.

Wśród cech unikalnych maszyny należy wymienić:
a. zastosowanie dwóch silników wtryskowych na benzynę bezołowiową (mniejsze zużycie paliwa, większe bezpieczeństwo maszyny, większy zasięg)
b. zastosowanie elektrycznego wspomagania wirnika głównego w fazie startu i lądowania (skrócenie drogi rozbiegu, drogi lądowania)
c. cztery-pięć miejsc dla załogi
d. zasadniczo zwiększony udźwig w stosunku do komercyjnie dostępnych wiatrakowców

Prace nad prototypem oparte zostaną na wynikach badań prowadzonych przez Fusioncopter w innym projekcie badawczym, który doprowadził do powstania wiatrakowca czteroosobowego. Dzięki zdobytemu doświadczeniu i opracowanym w uprzednim projekcie patentom konstrukcja demonstratora idącego jeszcze o poziom wyżej w zaawansowaniu rozwoju powinna przebiegać sprawnie. Objęty niniejszym projektem demonstrator zostanie zoptymalizowany masowo i efektywnościowo tworząc nową jakość.

Wartość projektu: 6.594.922,84 PLN

Dofinansowanie projektu z UE: 3.956.953,70 PLN